رنگهای دریائی

سیلر اپوکسی دریایی دارای قدرت پوشش و چسبندگی عالی به سطوح فلزی است و از مقاومتهای مکانیکی و شیمیایی بسیار خوبی برخوردار است. موارد مصرف: بعنوان لایه اول در سیستمهای چند لایه پوششی برای سازه های دریایی و شناورهای بدنه فولادی در قسمتهای زیر و بالای خط آبخور بکار برده می شود . با توجه به قابلیتها و سهولت مصرف ، این پوشش در زمان رنگ آمیزی مجدد شناورها ( تعمیرات و رنگ آمیزی دوره ای ) نیز کاربرد فراوانی دارد.

مقدمه
در این نوشته ، به موضوع حمله موجودات و خزه های دریایی به سطوح دریایی پوشش داده شده ، پرداخته شده است . اثرات ایجاد شده در اثر حمله این موجودات به سطوح تحت عنوان رسوبات دریایی یا خزه گرفتن  شناخته می شود در کنترل این مشکل طراحی پوشش های کارآمد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پوشش هایی که به درستی طراحی شوند به طور قابل ملاحظه ای می توانند از رشد ارگانیسم ها در سطوح تماس با آب دریا جلوگیری کنند .

چگونگی ایجاد رسوب
خزه گرفتن یا رسوب دهی  واژه ایست به معنای رویش جانداران دریایی بر روی اجسامی که در آب دریا غوطه ور هستند . رسوب های دریایی ممکن است به صورت گونه های جانوری (بارناکل ، صدف ، کرم ) یا گونه های گیاهی (جلبک ها ، خزه ها (و علف های هرز دریایی باشند . پدیده رسوب دهی زمانی اتفاق می افتد که سرعت متوسط بین بدنه کشتی و آب دریا خیلی کم باشد . بسیاری گونه های رسوب دهی ، سرعت کمی هنگام رشد و نمو دارند . به طور مثال حداقل زمان لازم جهت قرار گیری بارنکل ها بر روی سطح دریایی و رشد ، ۴۸ ساعت می باشد. و همچنین حداقل زمان لازم جهت رشد ارگانیسم ها در تانکرهای نفتی ۳۰ ساعت می باشد . مزاحم ترین این جانداران بارنکل ها هستند ، این جانداران برای رشد خود نیاز به نور زیاد ندارند ودر مناطق عمیق تر و تاریک تر از آب قرار دارند  از این رو می توانند در تمام قسمت های کشتی که در تماس با محیط آبی مانند اسکله های ، شناورها ، بدنه کشتی به حیات خود ادامه دهند . اجتماع خزه ها در آبهای گرم سریعتر از آبهای سرد صورت می پذیرد . و در مناطق معتدل ، رسوب دهی در فصل زمستان قابل اغماض است .

مشکلات خزه گرفتگی

  1. زبری سطح زیرین کشتی ، باعث افزایش مصرف سوخت و کاهش سرعت می گردد .
  2. کاهش سرعت باعث افزایش زمان مسافرت و سود سرمایه گذاران را کاهش می دهد .
  3. مسئله زمان و هزینه یکی دیگر از مشکلات خزه گرفتگی می باشد .

ازموارد استفاده از پوشش های ضد خزه
پوشش های دریایی دو وظیفه اصلی را بر عهده دارند ، اولا این پوشش ها به جلوگیری از فساد مواد در معرض محیط دریایی کمک می کند ، دوماً آنها خواص فیزیکی و شیمیایی به سطح می دهند که از طریق دیگر نمی توان آنها را فراهم کرد.

موارد استفاده از پوششهای دریایی

  1. حفاظت سازه های فلزی در مقابل خرابی حاصل از خوردگی و سایر موارد
  2. جلوگیری از خزه بستن ( چسبیدن و رشد ترکیبات دریایی )
  3. حفاظت از بار کشتی در مقابل فاسد شدن
  4. ایجاد فام هایی به منظور تزئین و استتار
  5. ایجاد پوشش های با قدرت دی الکتریک بالا مورد استفاده برای حفاظت کاتدی موثر

روشهای مبارزه با خزه گرفتگی  
از جمله این روشها ایجاد نوعی پوشش است که با آزاد کردن سم باعث مرگ این موجودات پیش از رشدشان می گردد ، چرا که در صورت رشد کردن ، کنترل آنها بسیار مشکل می شود . سرعت آزاد کردن سم توسط این پوششها فاکتور بسیار مهمی است که کیفیت پوششهای ضد خزه را کنترل می نماید . سرعت زیاد  آزاد سازی سم باعث کوتاه شدن عمر پوشش می گردد و سرعت کم آن ، نمی تواند غلظت مورد نیاز برای از بین بردن این موجودات را فراهم آورد . به طور کلی میزان day10/µg/cm2  اکسید مس به منظور حصول نتیجه مناسب ، کافی می باشد عمر پوشش های ضد خزه محلول حدود ۱۸ ماه می باشد . به طور معمول ترکیباتی که به عنوان سموم عمل می کنند عبارتند از : ترکیبات جیوه ، ارسنیک و مس ،  البته لازم به ذکر است که ترکیبات جیوه و ارسنیک برای دلفین ها و موجودات دریایی مضر است . در این میان اکسید مس بیشترین مصرف را دارد و قابل ذکر است که برای کشتی های آلومینیومی مصرف نمی شود .
ترکیبات مس که شامل : ۱– اکسید مس(II) cuprous oxide  ۲- تیوسیانات مس cuprous Thiocyanate 3- سولفید مس cuprous sulfide
ترکیبات قلع که شامل : ۱- تری بوتیل تین اکساید TBTO 2- تری بوتیل تین فلوراید ۳- تری فنیل تین فلوراید TPTF 4- تری بوتیل تین اکریلات ۵- تری بوتیل تین متیل اکریلات TBTMMA

متاسفانه برخی از اجزای پوشش مانند روزین ها ، رزین های وینیلی ، فنولیک ها ، روغن های گیاهی و آلکید ها تمایل به حمایت از رشد باکتری ها دارند . همچنین باکتری ها تمایل به تخریب رزین دارند با تخریب رزین و کاهش پیونده در سامانه پوششی عنصر مس در سامانه آزاد می شود . پوشش های ضد خزه حاوی عناصر آلی ( تری بوتیل تین TBT به دلیل دارا بودن مواد ضد خزه فعال از رشد باکتری ها در سطح به خوبی جلوگیری می کنند .

سامانه نفوذی بر پایه ترکیبات آلی قلع
استفاده از ترکیبات حاوی عناصر قلع در پوششهای ضد خزه تا  بیست برابر موثر تر از ترکیبات حاوی عنصر مس می باشد و علاوه بر این ترکیبات قلع بر خلاف اکسید مس منجر به خوردگی سطوح مختلف از جمله آلومینیومی نمی شود . تری بوتیل تین اکسید در حالت مایع به راحتی در پیونده بر پایه رزین آکریلیک یا وینیلی به عنوان یک نرم کننده پراکنده می شود حضور ترکیبات ذکر شده باعث ایجاد سطحی یکنواخت و هموژن حاوی ترکیبات ضد خزه می شود . ترکیبات بر پایه TBT به میزان ۲ تا ۲۰ درصد در سامانه با عملکرد نفوذی ( سامانه وینیلی ) استفاده می شود این مواد در پوشش های به کار رفته بر روی بدنه کشتی های بزرگ . سریع استفاده می شود طول عمر سامانه ترکیبات قلع نسبت به سامانه محلول و غیر محلول بیشتر است .  حضور ترکیبات قلع در آب دریا منجر به از بین رفتن تعداد زیادی از صدف های دریایی و دلفین ها گردید از این رو قطع نامه در سال ۲۰۰۸ مبنی بر ممنوعیت استفاده از ترکیبات قلع در بدنه کشتی ها و سازه های دریایی ارائه گردید.
از ویژگی های مهم پوشش های ضد خزه می توان اثر بر روی طیف وسیعی از موجودات میکروسکوپی ، جلبک ها ، مرجانها ، کرم های لوله ای ، نرم تنان و اسفنج ها و دیاتومه ها – فاقد ترکیبات قلع – بدون اثر نامطلوب بر روی محیط زیست – دوام زیاد – سازگاری با بسیاری از رزین ها از جمله کوپلیمر های صیقلی شونده اکریلیک – کلرو کائوچو ، وینیل و روزین – وقتی در محیط آب دریا آزاد می شود سریعا توسط میکروارگانیسم ها موجود تجزیه می شود .
از دیگر پوششهای ضد خزه می توان به پلیمرهای خود تمیز شونده بر پایه آکریلاتهای روی و مس نیز ساخته شده اند . اکریلات مس در اثر واکنشهای هیدرولیز و روی نیز با مکانیزم تعویض یونی شکسته شده و جایگزین سدیم می شود . نسل فعلی پوششهای ضد خزه بر پایه پلیمر سیلیکونی است . پوششهای فلورینه به دلیل مشکلات چسبندگی در شرایط اعمال در زیر دریا کاربردی ندارند ، ولی اخیرا پوششهای ضد خزهحاوی ذرات پلی الکترولیت ترکیبات فلوروتنساید (PETF) به بازار عرضه شده اند.

نتیجه گیری
پوشش های توضیح داده شده تجاری کنونی ، نقص هایی دارند و فقط سهم کوچکی از همه بازار پوشش های دریای را به خود اختصاص داده اند در آینده ای نزدیک احتمالا پوشش هایی که  با رسوبهای زیستی مبارزه می کنند بر پایه آفت کش ها ی دوستدار محیط زیست خواهند بود .  با این وجود تلاش های تحقیقاتی مهمی در جریان هستند که بهبود های پوشش های ضد رسوب ، بدون سمیت و جدید برای جایگزینی پوشش هایی که به طور تجاری ، امروزه مورد استفاده قرار می گیرند را دنبال می کند  .

منابع
۱-Iran polymer 133
۲-Iranpcj 18
۳–Iran polymer 137
۴–Iran polymer 63

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید